Strava s vysokým obsahom bielkovín

Telo štiepi bielkoviny na aminokyseliny a zvyšný dusík sa odstraňuje obličkami a pečenou. Nahromadenie odpadových produktov bielkovín spôsobuje poškodenie obličiek alebo pečene.

Strava ako vo voľnej prírode

Psi by vo voľnej prírode nejedli kuracie, jahňacie a jelenie mäso v jeden deň, bolo by pre ne nepraktické skrývať si to, čo jeden deň ulovili, aby si to pomiešali s úlovkom druhého dna. Naše receptúry s jedinou bielkovinou sú najbližšie prirodzenej potrave, ktorú by pes jedol v prírode, zo všetkých krmív na trhu. Všetci chápeme, že kukurica, pšenica a sója by nemali byt obsiahnuté v krmivách, ktoré sú považované za špičkové. Je však tiež potrebné uvedomiť si, že špičkové krmivá bez obilnín by nemali obsahovať zemiaky alebo tapioky, pretože majú vysoký obsah škrobu, prudko zvyšujú glykemický index a vedú k diabetu. Asi 95 % receptúr bez obilnín používa tieto lacné plnidlá, aby mohli používať označenie „bez obilnín“, ale stále si udržali nízke náklady, ohrozujú tým zdravie vášho maznáčika.

Strava pre psov

Geneticky sú psi schopní využiť len maximálne 35 % bielkovín, všetko navyše ovplyvňuje pankreas, obličky a pečeň. Strava s vysokým obsahom bielkovín môže spôsobiť problémy s pankreasom, pečenou alebo obličkami, pretože telo môže mat problémy s likvidáciou všetkých odpadových produktov metabolizmu bielkovín.

Psi by mali denne prijímať len maximálne 35 % bielkovín vo svojej strave a nejedli by ich viac, keby žili vo voľnej prírode. Hladina močoviny v sére (alebo v krvi) a hladina kreatinínu v sére sú obidva indikátory funkcie obličiek. Obidve tieto hodnoty majú tendenciu stúpať, keď obličky nefungujú efektívne.

Hladina močoviny je menej špecifická na poškodenie obličiek ako hladina kreatinínu. V prípade ochorenia, obličiek hodnota BUN (močovina v krvi) má tendenciu stúpať rýchlejšie ako kreatinín. Niekedy je považovaná za citlivejší ukazovateľ funkcie obličiek, pretože ďalšie príčiny pre jej vzostup neexistujú.

Kreatinín je špecifickejší pre ochorenie obličiek, jeho hladina sa zvýši, keď sú psi kŕmené potravou s vysokým obsahom mäsa (a indikuje poškodenie obličiek). V priebehu času je zvýšenie hladiny kreatinínu o niečo lepším ukazovateľom postupu glomerulárneho poškodenia ako hladina BUN. Chronický pomalý rast kreatinínu je indikáciou pokračujúceho poškodenia.

V prípade kreatinínu a BUN je dôležité pozerať sa aj na ďalšie indikátory toho, ako telo prospieva. Ak je pacient normálne hydratovaný, ale má veľké množstvo bielkoviny v moci, potom môže existovať glomerulárne ochorenie aj v prípade, že hladiny BUN a kreatinínu nie sú príliš vysoké. BUN a kreatinín sú dôležité indikátory funkcie obličiek, ale je potrebné posudzovať ich na základe celkového stavu pacienta a možnostiach iných ochorení, ako ochorenie obličiek.

Zdieľaj toto