Veterinárna poradňa

Dobrý deň, aké granule odporučíte pre 4 mesačné šteňa bostonského teriéra, ktorý s obľubou ochutnáva psie výkaly.

Dobrý deň,

pre Vášho psíka by som odporučila napr. byvola alebo kačicu popr. ak má radšej menšie granulky tak sleďa . Čo sa týka požierania a ochutnávania psích výkalov, tak to je bohužiaľ zlozvyk, ktorý je u šteniat pomerne častý. Iste ste sa dočítala veľa “babských rád” čo dávať, alebo že psíkovi niečo chýba … Ale jediné čo mu chýba je dôsledné “fuj” … to je jediné čo na tento zlozvyk pomôže, aj keď to môže chvíľu trvať …

S pozdravom MVDr. Valešová

Dobrý deň, aké granule by ste odporučili pre 14-ročného labradorského retrievera. Ma 42 kg a túto váhu si udržuje sám už od svojich 4 rokov a to má stále plnú misku. Predtým dostával ProPlan 's lososom. Teraz dostal odľahčené Marp senior & lite aby trochu zhodil a odľahčil tak kĺby. Ale skôr sa mi zdá, že má menej energie. Má šedý zákal a už skoro nepočuje. Má síce problémy s chôdzou, ale len pokým sa rozhýbe. Aj tak denne prejdeme aj 6 km. Ďakujem

Dobrý deň,

pre seniorov je určený CC Special Needs , kde je znížený obsah tuku. Pokiaľ má však dostatok pohybu a je inak zdravý (obličky, pečeň atp.) Tak by som sa nebála ani ostatných receptúr, kedy by ste dávala dávku pre neaktívneho psa. Ako najvhodnejšie by som videla CC open medow s jahňaťom.

S pozdravom MVDr. Valešová

Aké granule by ste mi odporučili pre 3-ročnú fenku Yorka s alergiou na kurča a pšeničný glutén. Ďakujem!

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa, že na otázku dostávate odpoveď až teraz, ale už takmer pred mesiacom som na ňu odpovedala a asi sa stala niekde chyba pri ukladaní. Pokiaľ má alergiu na pšeničný glutén a kurča, tak môžete v podstate kŕmiť akýmkoľvek okrem CC puppy, CC free spirit a CC special needs, ktoré obsahujú kurča. V ostatných nie je ani kura, ani pšeničný glutén. Ešte raz sa ospravedlňujem a dúfam, že granulky budú psíkovi chutiť.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, mám 5 ročnú kastrovanú fenku čivavy, žiadne alergie, celkom aktívna a veľmi žravá;-) Po kastrácii je cca 1,5 roka a v priebehu tejto doby sa jej zhoršila srsť a začala priberať na váhe. Momentálne je na vet diete Royal Canin Obesity Management a váha je už dlhodobo OK. Chcela by som ale prejsť na Vaše granule a neviem si rady s výberom. Tá vet diéta mala iba 10% tuku, ale nie som si istá, či je nutné zostávať stále u tých špeciálnych krmív - vo Vašom prípade "Special Needs", ale vyšších dávok tuku sa zase bojím. Môžete mi prosím poradiť, ako vybrať po všetkých smeroch vyváženú stravu a predísť tak nadváhe? Ďakujem.

Dobrý deň,

zhoršenie srsti u Vašej fenky je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené práve kastráciou. U súk sa rok až rok a pol po kastrácii môže vplyvom hormonálnej nerovnováhy objaviť tzv. Šteňacia srsť. Väčšinou stačí doplniť omega 3 a 6 nenasýtené MK (v krmive alebo doplnkoch ako napr. Lososový olej) a po ďalšom ostrihaní sa už objaví normálne “dospelá” srsť. Ak sa chcete vyhnúť špeciálnym krmivám (ako Special needs) môžete zvoliť granule bez obilnín – teda v našom o prípade kačica, byvol, zverina, sleď a dávajte dávku pre neaktívneho psa. Ak sa aktivita fenky zvýši alebo by strácala na váhe tak možno dávku pozvoľna navýšiť (vždy znižujeme aj navyšujeme o 10-15% a minimálne 7-10 dní na tejto dávke zotrváme pre zhodnotenie výsledku). Pokiaľ nemá sučka ochorenie pankreasu (slinivky brušnej) a pod., U ktorého je vyššia dávka tuku nežiadúca, nie je potrebné sa “vyšších dávok” tuku obávať. Neoddeliteľnú súčasťou prevencie nadváhy a obezity u psíkov je dostatok primeraného pohybu a prípadné obmedzenia ostatných “maškŕt”.

S pozdravom MVDr. Valešová

Dobrý deň, mám pol ročné šteňa, 12kg, problém s kuracím a s obilninou, môžem zakúpiť Vašu rad bez obilnín bez kuracieho? Ako puppy máte označené len tie s kuracím. Ďakujem

Dobrý deň,

áno môžete zakúpiť aj radu bez obilnín. Tieto granule sú koncipované (s výnimkou puppy), aby vyhovovali šteňatám, dospelým, gravidným a dojčiacim sučkám i seniorom. Stačí len upraviť dávku podľa tabuľky – teda vo vašom prípade pre vysoko aktívne psy / šteňatá. Ak je šteňa zvyknuté skôr na menšie granule volila by som sleďa  ak má radšej o niečo väčšie zvolila by som ostatné receptúry.

S pozdravom MVDr. Valešová

Dobrý deň, prosím o radu, aký typ vášho krmiva je vhodné použiť pre našu 1,5 ročnú stafbulku. Do tejto chvíle Barfujeme. Alergické reakcie ma na kuracie a ryby. Pod srsťou má však stále suchú kožu. Chceli by sme prejsť na granulovanú stravu Vašej značky. Avšak neviem si rady, čo pre túto chvíľu zvoliť. Ďakujem a príjemný deň prajem. ZK

Dobrý deň,

ak má alergiu na kuracie a rybu, tak by som Vám odporučila v prípade, že má sučka aj tráviace ťažkosti Jahňa . Ak má iba kožné problémy tak by som volila zverinu  alebo byvola . Vhodné je doplniť dočasne napr. O lososový olej, ktorý obsahuje omega nenasýtené mastné kyseliny s pozitívnym vplyvom na kožu a srsť. Vhodné je dávať aj minerálne prípravky s obsahom biotínu a zinku a použiť vhodnú kozmetiku (šampóny – hypoalergénne, bez parfumácie, ….).

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, vyzdvihuje sa tu prospech z alkalizácie organizmu. Moč je ale predsa prirodzene skôr kyslejší a v alkalickom prostredí hrozí vznik fosfátových močových kameňov. Príliš kyslý moč samozrejme tiež neveští nič dobré. Keby mal ale pes dlhodobo pH moču vyššie ako 7, bála by som sa vzniku močových kameňov. Zameral sa výrobca aj na tento problém? Ďakujem.

Odpoveď:
Dobrý deň, áno máte pravdu, že v alkalickom moči sa tvoria močové kamene s obsahom fosforu. Jedná sa o tzv. struvity. Struvity sú zložené z fosforu, horčíka a amónnych iónov. Aby došlo k tvorbe struvít musí byť moč zároveň alkalický a zároveň presýtený jednotlivými solutami. V granulách Canine Caviar je alkalizácia moču dosiahnutá pridaním byliniek, nie minerálov. Obsah horčíka a fosforu je v granulách v takom množstve, aby k tvorbe struvít nedochádzalo ani v alkalickom pH moči. Napr. granuly Canine Caviar Special Needs sú určené ako prevencia tvorby urolitu u psov, u ktorých sa už tento problém vyskytol.

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či je Canine caviar vhodné krmivo pre 3 ročného kavaliera, prípadne aký typ? Kŕmime NaD low grain, ale granule príliš nevyhovujú. Ďakujeme za radu.

Odpoveď:
Dobrý deň, pre Vášho psíka môžem odporučiť Wild Ocean (sleď). Sú to kvalitné granuly bez obilnín, kde je jediným zdrojom živočíšnych proteínov sleď a jeden komplexný sacharid lúpaný hrach. Obsah mastných kyselín napomáha zdravej lesklej srsti hlavne u dlhosrstých plemien. U vybraných veterinárnych lekárov budú k dispozícii aj vzorky granúl.

Dobrý deň, prešla som na krmivo Canine Caviar pre mesiacom. Mám tri čivavy, ale myslela som, že sa u tých kvalitnejších granúl zredukuje stolica. Konzistencia je v poriadku, ale aj trikrát denne, čo je celkom veľa. Nie je to zvýšeným obsahom vlákniny? Mám Jahňa a proso. Ďakujem Urbánková

Dobrý deň pani Urbánková,

V granuliach Canine Caviar – Jahňa a proso je obsah hrubej vlákniny 5,7 % . Bežne je v granuliach obsah vlákniny 3,5 – 5 % . V týchto granuliach však výrobca kombinuje stráviteľnú a nestráviteľnú vlákninu, preto je dosiahnutá vysoká stráviteľnosť, a to 91 – 93 % . Nepridávate Vašim psíkom iné krmivo, maškrty apod? Teda pokiaľ chcete zredukovať množstvo stolice, je vhodné nepridávať ďalšie maškrty, pretože tie väčšinou obsahujú vysoké percento obilnín a horšie stráviteľných surovín.

S pozdravom MVDr. Valešová

Dobrý deň, mám len dotaz ohľadom príchutí granúl. Máme granule Canine Caviar a vadí pokiaľ budeme striedať jednotlivé príchute? Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Pokiaľ nemá Váš psík žiadne zdravotné problémy ( tým myslím hlavne intoleranciu alebo alergiu na danú bielkovinu mäsa) je naopak žiaduce “príchute“ striedať, kvôli rozdielnemu profilu aminokyselín v rôznych druhoch mäsa.

S pozdravom MVDr. Valešová

Dobrý deň, máme šteňa 7 mes. veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa, často trpí hnačkami, u doktora sa zatiaľ na nič neprišlo, testy na alergiu sme nerobili, steňa inak prospieva ok, aké granule by ste nám odporučili?

Dobrý deň,

Vzhľadom k problémom so zažívaním ( a negatívnymi klinickým a laboratórnym vyšetrením ako píšete) by som volila buď jahňací s prospešnou obilninou alebo byvola s cícerom. Pokiaľ má opakované problémy s hnačkou , bolo by vhodné na nové krmivo prechádzať pozvoľna a pridávať probiotiká ( sú k dostaniu vo forme pasty – napr. probican pasta, alebo vo forme kapsúl – napr. Protexin DC)

S pozdravom MVDr. Valešová

Dobrý deň, chcela som sa spýtať, ktoré z uvedených granulek je vhodné pre trpasličieho jazvečíka BlueMerle, starého jeden rok. Máva často zažívacie problémy jazdou v aute. Ďakujem moc za radu.

Dobrý deň,

čo sa týka výberu granúl všeobecne, tak na citlivé zažívanie sú dobré granule z radu s prospešnou obilninou – Canine caviar jahňa s prosom.  Z bezobilninovej  rady Vám môžem odporučiť napr. Sleďa. Ak sa zažívacie problémy objavujú v súvislosti s cestovaním autom, tak Vám odporúčam konzultovať toto s Vašim ošetrujúcim veterinárnym lekárom, ktorý odporučí vhodný liek alebo prípravok práve pre Vášho psíka. Dá sa napríklad použiť kinedryl, lieky s obsahom metoklopramidu (Degan) alebo homepatiká ako napr. Cocculine atď. Väčšina psov z toho “vyrastie”, ale u niektorých psíkov kinetóza (teda nevoľnosť pri cestovaní) môže pretrvávať aj v dospelosti.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, prosím kde sa teraz vyrábajú krmivá Canine Caviar? Vyvinuté je teda v USA, ale kde sa teraz vyrába? Na obale je vlajka USA, ale pod tým prelepené Made in Belgium a dole vyrobené v EU. Tiež zloženie je zmenené, je iné ako pred rokmi. Ako to teda je. Je opäť zloženie pre USA lepší a pre Európu zase horšie ???

Dobrý deň,

receptúry sú vyvinuté v USA, ale výroba sa presunula do EÚ – teda konkrétne do Belgicka. K presunu výroby do EÚ mal podľa mojich informácií majiteľ viac dôvodov, ale to nič nemení na tom, že krmivo je čo sa týka kvality stále veľmi kvalitné. Suroviny sú rovnaké ako v USA (mäso v potravinárskej kvalite, chelátové formy prvkov, bez pšenice, kukurice a sóje atď.), Len sa výroba musela trochu pozmeniť, aby vyhovovala požiadavkám EÚ. EÚ má pomerne prísne požiadavky na kvalitu spracovania krmív (v našom prípade kompletného krmiva pre psov) – jedná sa hlavne o tepelnú úpravu, kedy čas aj teplota varenia je u Canine Caviar v EÚ vyššia ako v USA, ale stále je nižšia a šetrnejšia než u ostatných kompletných krmív vyrábaných v EÚ. Prioritou výrobcu je zachovanie biologickej dostupnosti živín a vďaka lepšej vertikálnej sušičke vynikne aj lepšia chutnosť krmiva. Takže tvrdenie, že pre Európu je zloženie horšie nie je opodstatnené, naopak si myslím, že legislatíva EÚ je v tomto smere prísnejší ako v USA. Ak sledujete vývoj a trendy vo výžive psov a mačiek, tak za posledných 10 rokov sa veľa vecí zmenilo a väčšina známych (a kvalitných) značiek granúl prišla na trh s novými receptúrami – väčšinou hypoalergénnymi alebo dokonca bez obilnín. Aj z tohto dôvodu podľa mňa u Canine caviar došlo k zmene receptúr, ale rozhodne nie k horšiemu.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, máme čerstvo kastrovanú suku amerického buldočka, má 2,5 roka a už od šteňaťa kŕmime prevažne krmivom Taste of the Wild, striedame rôzne varianty. Psíkovi chutia, ale trápi nás častá, dá sa povedať nepretržitá riedka stolica, ktorá je 4x - 5x denne. Kŕmime od 1/2 roka 2 denne (1/2 dávky ráno + 1/2 dávky večer). Väčšinou je stolica ráno tuhšia, ale počas dňa potom redne na hnačku. Sučka inak všeobecne prospieva.. Váha je teraz na 36 kg, ale zdá sa teraz po kastrácii viac hladná. Aké krmivo by ste nám odporučili, aby sme uspokojili ako potreby fenky, tak aj podporili lepšiu stolicu? Ďakujem vopred D.

Dobrý deň,

Pokiaľ má už od šteňaťa takéto problémy a sú časté, bolo by dobré riešiť to s Vaším veterinárnym lekárom, ktorý fenku vyšetrí a urobí krvný rozbor. Pokiaľ má často žltú hnačku, mohlo by ísť o ochorenie pankreasu. Ak už máte všetky vyšetrenia urobené (a sú negatívne), sučka je pravidelne odčervovaná, tak Vám môžem odporučiť Open Meadow – jahňa s prosom. Ak má problémy s pankreasom  tak Vám môžem odporučiť veterinárnu alternatívu ku klinickým diétam – Special needs Kura –  v ktorej je znížený obsah tuku a obsahuje aj menej energie. Čo sa týka Vášho pocitu, že sučka je viac hladná po kastrácii, tak je to spôsobené najmä hormonálnou nerovnováhou po kastrácii, ktorá sa zvyčajne do šiestich mesiacov ustáli. Ak budete fenke dávať viac krmiva než je pre jej veľkosť (váhu) obvyklé, je dosť pravdepodobné, že sučka bude mať čoskoro nadváhu.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, mám len dotaz ohľadne príchutí granúl. Máme granule Canine Caviar a vadí ak budeme striedať jednotlivé príchute?

Dobrý deň,

pokiaľ nemá Váš psík žiadne zdravotné problémy (tým myslím najmä intoleranciu alebo alergiu na danú bielkovinu mäsa) je naopak žiaduce “príchute” striedať, kvôli rozdielnemu profilu aminokyselín v rôznych druhoch mäsa.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, myslíte si, že toto krmivo je vzhľadom na vysoký obsah vitamínu A vhodné pre psov s čiernou a bielou srsťou? Ďakujem.

Dobrý deň,

na Vašu otázku nedokážem jednoznačne odpovedať. Všeobecne je doporučované kŕmiť granulami s obsahom vitamínu A okolo 16 000 IU / kg a granule Canine Caviar majú obsah vitamínu A 20 000 IU / kg. Niektorí autori uvádzajú, že psy s bielou alebo čiernou srsťou, ktorí žltnú alebo hrdzavejú by mali dostávať granuly s nízkym obsahom vitamínu A (7-12tis IU / kg). Osobne neviem o žiadnej vedecky podloženej štúdii, ktorá by toto tvrdenie potvrdila. Dostatočný obsah vitamínu A (resp. Betakaroténu) v granulách je veľmi dôležitý pre správnu funkciu kože, slizníc atp. Na sfarbenie srsti (do žlta alebo hrdzava) má vplyv viacero faktorov medzi ktoré patrí napr. Pĺznutie, slzenie, sliny, slnko, lieky, vitamínové doplnky, nevhodné šampóny a v neposlednom rade má veľký vplyv genetická predispozícia. Niektorí psíkovia s bielou srsťou žltnú i pri veľmi nízkom obsahu vit. A a naopak iní sú krásne biely aj pri vysokom množstve vitamínu A v krmive. Jediné čo Vám môžem odporučiť je granule vyskúšať a pozorovať, či k zmene sfarbenia Vášho psíka dochádza alebo nie. Vzhľadom k fyziológii rastu chlpu sa zmena kŕmenia prejaví s určitým odstupom (cca za 2-3 týždne).

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, zvažujeme obstaranie šteňaťa rasy husky. Všetko o chove je nám jasné, teraz som objavil vaše zásadité krmivo a váham, či je vhodné ho použiť práve od okamihu, kedy si ho privezieme. Bude mu 8 týždňov. Ďakujem

Dobrý deň,

pre takto malé šteňa je vhodná strava Grain Free Puppy s príchuťou kurčaťa. Nemusíte sa obávať, naopak – čím skôr si šteňa privykne na zásaditú stravu, tým zdravší vývoj mu zaistíte. Od samého začiatku si nastaví v tele alkalické prostredie, ktoré priamo podporuje zdravý vývoj orgánov, prejaví sa na srsti, vitalite a celkovom zdraví psa. Súčasne mu tým predlžujete kvalitný život už takmer od narodenia.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, mám na Vás prosbu o radu ohľadom výberu granúl. Máme 12 ročného yokšírského teriéra, ktorý počas posledného roku pribral na váhe. Predtým s nami chodil na pomerne dlhé vychádzky, teraz sa zhoršila pohyblivosť, takže nedokážeme upraviť váhu pohybom. Aké granule by ste mi prosím odporučili? Ďakujem za odpoveď. M Faltysová

Dobrý deň,

Ak Váš psík priberá kvôli nerovnováhe príjmu a výdaju energie, musíte mu dávať krmivo s nižšou energetickou hodnotou, ale musí dostať dôležité látky – aminokyseliny, minerály a vitamíny … z tých viac energetických môžete dávať sleďa pričom budete podávať dávku pre neaktívneho psa. V prípade, že aj tak bude psík trpieť obezitou, môžete prejsť na special needs – dávka opäť pre neaktívneho psa. V oboch prípadoch je nutné dávku granúl upraviť podľa aktuálnej situácie … dávky uvádzané v tabuľkách (všeobecne dávkovanie granúl u všetkých značiek je len orientačné) sú iba orientačné a je na chovateľovi, aby dávku prispôsobil (keď bude priberať tak trochu ubrať – nie viac ako 20% z dávky, alebo pridať ak chudne – nechudne ak z iných príčin). Pekný zvyšok dňa.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, máme doma Pražského krysaříka. Po tomto krmive prestal priberať a je naopak aktívnejší, hoci je mu pomaly 7 rokov. Stále sa chová ako šteňa. Ale chcela by som sa opýtať, máme aj cicu, síce domácu a tak keď môže psíkovi granulku vezme. Nevadí, prosím, že mačka konzumuje tiež toto krmivo? Chutí jej a problémy tiež žiadne nemá a máme ju už 18 rokov. Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka výživových požiadaviek mačiek, tak tie sú trochu odlišné od výživových požiadaviek psov. Pes sa vplyvom domestikácie stal z obligátneho mäsožravca (jeho dominantnou zložkou potravy bolo mäso) fakultatívnym mäsožravcov (teda vplyvom zmeny anatomických a fyziologických pomerov v organizme psa je z neho niečo medzi mäsožravcom a všežravcom). Mačka je však stále obligátny mäsožravec, teda jej hlavnou zložkou potravy by malo byť stále mäso. Mačky majú ďalej ďalšie špecifické požiadavky na zloženie granúl – obsah taurínu, metionínu atp. Čo sa týka zloženia týchto granúl pre psov – zložením sú veľmi kvalitné, majú vysoký obsah mäsa … Kŕmiť granulami pre psa mačku nie je práve najvhodnejšie, ale na druhú stranu, keď sa pozriem na zloženie niektorých “reklamovaných” granúl pre mačky, ktoré obsahujú napr. 3% mäsa, farbivá, chemické konzervanty atp. tak týmito granulami jej neuškodíte pokiaľ to nebude jediný zdroj stravy a pridáte k tomu aj ďalšie vhodné doplnky, kapsičky atp.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň,Mám 15 mesačnú fenku králičieho dlhosrstého jazvečíka a je hrozne chudá, skúšala som rôzne granule a a nedarí sa pribrať. Čo mi odporučíte Vy? Počula som chvály na Vaše krmivo. Veľmi jej nechutí. Môžem ho kombinovať aj s Vašimi konzervami? ďakujem

Dobrý deň,

Ak je veľa chudá tak Vám ako prvé odporučím (ak ste tak už neurobila) navštíviť Vášho veterinárneho lekára, aby psíka klinicky vyšetril. “Chudosť” má viac príčin než len to, že psík neje … Ak ste už fenku nechala vyšetriť a všetko (klinické vyšetrenie, vyšetrenie krvného obrazu, biochemické vyšetrenia, RTG a sonografické vyšetrenie) je v poriadku, tak vám odporúčam fenke dávať granulky Canine Caviar Jahňacie s prosom a k tomu môžete pre “ochutenie” pridať trochu konzervy. Pokiaľ nebude sučka granule chcieť tak jej ich ponúknite za pár hodín znovu (s čerstvou konzervou) … Častá “chyba” chovateľov všeobecne je v tom, že to nevydrží a dajú im potom to čo im chutí (salámu, piškóty atp.), takže skúste vydržať.

S pozdravom MVDr. Markéta Valešová

Dobrý deň, mám 5 ročného psíka Yorkšíra. Má len 1,8 kg, často nemá chuť do jedla, keď už mu niečo chutí (konzerva či varené mäso), väčšinou to do hodiny vyvráti. U granúl to nerobí – je ich ale len vo chvíli, keď má veľký hlad aj to ešte zje len pár granuliek. Navyše mal veľké problémy s chrupom a nemá predné zuby a niekoľko stoličiek. Je schopný hrýzť len malé granulky. A to je môj dotaz - aká je veľkosť týchto granúl, sú niektoré (okrem šteňacích) maličké? A aká príchuť by bola najvhodnejšia? Ďakujem za odpoveď. I. Nováková

Dobrý deň pani Nováková,

čo sa týka veľkosti granuliek tak šteňacie sú najmenšie. Druhé najmenšie sú so sleďom, ak má však psík takéto zažívacie ťažkosti (ako píšete, že všetko okrem granúl vyvráti) domnievam sa , že by bolo vhodné urobiť celkové vyšetrenie tráviaceho traktu a zistiť príčinu tohto stavu. Pokiaľ má psík “len” citlivý žalúdok, tak by som Vám odporučila Jahňacie s prosom. Možným riešením je aj máčanie granúl (vlažnou vodou, vývarom), kedy ich nebude musieť psík hrýzť vôbec (čo, ale na druhú stranu spôsobí rýchlejšiu tvorbu zubného kameňa, pretože si psík nebude mať ako zubný plak “odstrániť” … potom  by bolo vhodné psíka navyknúť na denné čistenie zubov pomocou kefky na zuby – s tým Vám určite poradí Váš veterinárny lekár).

S pozdravem MVDr. Valešová

Dobrý deň, prosím môžete mi poradiť ohľadom krmiva? Teraz používame pre jedného psa krmivo granuly Pro Plan Large athletic adult a radi by sme našli adekvátne granule vašej značky k tomuto krmivu. A druhému psovi dávame granule Purina dog chow senior a tiež by som potrebovala radu čo namiesto toho od vašej značky. Moc ďakujem za radu Starůstková

Dobrý deň,

nepíšete aké máte plemeno a koľko majú rokov … ďalej neviem či majú nejaké zdravotné problémy alebo máte tieto granule vyššie uvedené, aby psík nepriberal a druhý je už seniorom? Každopádne čo sa týka prvého Vami menovaného krmiva, tam je “hlavnou zložkou” kura a ryža, ďalej kukurica atď., Takže ak chcete zvoliť z našej ponuky tak by som Vám odporučila Free spirit kura z obilnej rady alebo Open sky kačka  z bezobilného radu … V druhých Vami menovaných granulách je mäsa ešte menej ako v Pro plane … takže ak je psík už senior môžete mu Special needs kura, ktoré je určené priamo pre seniorov alebo ak nemá psík problémy s nadváhou alebo iné zdravotné problémy, tak mu môžete dávať aj iné, len prispôsobiť dávkovanie podľa tabuľky pre neaktívneho psa.

 

S pozdravom MVDr. Valešová

Na Vaše otázky odpovedá MVDr. Markéta Valešová.

Zdieľaj toto